Tunisko je spojovacím mostem mezi evropskou a africkou kulturou

Tunisko je země v severní Africe s bohatou historií a kulturou i skvělou kuchyní. Pevninské Tunisko se nachází na severu země, ohraničené Středozemním mořem na severu a východě, Libyí na jihu a Alžírskem na západě. Návštěvníci zde najdou nádherné pláže, průzračné moře, hotelové komplexy s kvalitním servisem i přátelské a pohostinné obyvatele.

Tunisko má bohatou historii sahající až do antického Řecka a Říma. Ve městech jako Tunis a Kartágo můžete navštívit mnoho historických památek – amfiteátry, chrámy a zbytky starověkých měst.

Nejlepší letoviska pevninského Tuniska

V pevninském Tunisku je několik populárních letovisek. Tím prvním a hlavním je bezesporu Hammamet na východním pobřeží Tuniska, známé svými písečnými plážemi a modrým mořem. Je oblíbené mezi turisty z celého světa a nabízí mnoho turistických atrakcí, jako jsou historické památky, trhy a sportovní aktivity.

Letovisko Sousse je jedním z největších v Tunisku a nachází se na pobřeží Středozemního moře. Má velkou medinu (staré město), která je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Sousse je také známé svými plážemi a nabízí mnoho možností pro vodní sporty. Monastir najdete na jihovýchodě Tuniska a jeho dominantami jsou Ribat, hrad z 8. století, mešita Bourguiba a mauzoleum.

„Nejznámějším tuniským letoviskem je Hammamet. Najdete tady spoustu krásných hotelů, jejichž pláže jsou orientované na jih a moře je zde tedy poměrně teplé. Populární je také Sousse, kde najdete nejen krásné hotelové rezorty ale také medinu neboli staré město. Medina v Sousse je snad nejznámější a největší v celém Tunisku,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

CK Blue Style nabízí návštěvu toho nejzajímavějšího během jediného dne. Celodenní výlet je poskládán tak, aby vám neuniklo nic ze stěžejních pamětihodností.

Začnete na pahorku Byrsa, kde bylo založeno původní fénické město Kartágo královnou Elissou. Poté budete pokračovat do světoznámého historického Kartága, znovuzaloženého římským císařem Juliem Caesarem.

Podíváte se do Antoniových lázní, které patří k nejzachovalejší části římského Kartága a pak se přesunete do nezapomenutelného modrobílého městečka Sidi Bou Said, které láká umělce z Tuniska, Francie i odjinud (zde máte možnost za symbolický poplatek navštívit soukromé muzeum Dar Annabi, což je kompletně zachovaný arabský palác se všemi pokoji, ukázkou svatebních šatů z různých oblastí Tuniska a s krásným výhledem ze střešní terasy).

Po panoramatickém výhledu na Tuniský záliv a na hlavní město Tunis, jeho přístav a prezidentský palác, následuje oběd a přejezd do hlavního města Tunisu. Procházkou po Avenue Bourguiba, hlavní třídě vybudované v době francouzského protektorátu, dojdete do historického centra mediny, která ukrývá orientální tržiště – souk. Kdo neholduje smlouvání, může navštívit zázračnou Olivovníkovou mešitu, která nabízí pohled na celé dění mediny, nebo se projít v okolí městské citadely, tzv. kasby.

„Sidi Bou Said je městečkem plných malých bílých domků s modrými dveřmi, okenicemi, ploty nebo zábradlím. Určitě tu zavítejte do některé z kaváren nebo na místní trh. Městečko je natolik půvabné a unikátní, že je zapsané na seznamu památek světového dědictví UNESCO a známé se stalo také zásluhou filmu Angelika a sultán, který se na tomto místě natáčel,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style.

Sidi Bou Said je malebné městečko na severovýchodním pobřeží, které se nachází asi 20 kilometrů severně od hlavního města Tunisu. Bylo pojmenováno po Sídí Bou Saidovi, muslimském učenci, který žil v 13. století. Městečko se rozprostírá na kopci s nádherným výhledem na Středozemní moře. Sidi Bou Said je proslulé svými úzkými uličkami, které jsou vyzdobené květinami a tradičními keramickými dlaždicemi. V centru městečka se nachází náměstí, kde jsou restaurace, kavárny a obchody s místními suvenýry.

El Jem – římský amfiteátr v Africe

Celodenní výlet začíná prohlídkou kolosea El Jem, které bylo v římské době třetím největším na světě. Eukalypty lemovaná silnice vás dovede dále do Kairouanu, čtvrtého v řadě svatých měst muslimů, po Mekce, Medině a Jeruzalému. Za hradbami mediny se nalézá Mešita lazebníka vyzdobená barevnou uměleckou fajánsí, kde se dodnes dělají chlapecké obřízky. Architektura mešity je velkolepá svou jednoduchostí i jednotností a patří k nejkrásnějším islámským stavbám vůbec. Mešitu obklopují trhy (souky), kde typickou atmosféru podtrhují manufaktury na výrobu koberců.

Matmata – vesnice troglodytů

Matmata je pravděpodobně nejznámější vesnicí trogloditů v Tunisku. Nachází se v pouštní oblasti na jihu země a je známá svými bílými vápencovými domy, které jsou postaveny v jeskyních a skálách. Místní obyvatelé budovali svá obydlí tak, že si v měkké zemině vyhloubili obytné místnosti.

Jedná se o naprosto unikátní místo, které si oblíbili i filmoví tvůrci – mimo jiné se zde natáčel film Ztraceni v poušti nebo jedna z epizod Hvězdných válek (Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje).

Tento dům, který nese název Berber House, byl vybudován v roce 1967 a sloužil jako domov pro několik rodin. Dnes se zde nachází malé muzeum, kde si turisté mohou prohlédnout rekvizity ze Star Wars a dalších filmů, které se v Matmatě natáčely.

Matmata byla osídlena už v pravěku a až do 20. století zde žilo mnoho lidí, kteří si stavěli své domy v jeskyních a skalách. Dnes se v Matmatě nachází několik desítek takových domů a některé z nich byly přeměněny na hotely nebo restaurace. Turisté mohou navštívit místní trhy, kde se prodávají suvenýry.

Jaké suvenýry v Tunisku zakoupit?

Tunisko je známé pro své ručně tkané koberce z vlny, bavlny a hedvábí, které jsou skvělým suvenýrem nebo dekorativním prvkem v interiéru. Fouta je něco mezi ručníkem a plážovým prostěradlem, praktický suvenýr i pěkný dárek. Pokud se vám líbí barevné vzory, ale chcete si pořídit něco méně objemného, ideální jsou šátky nebo menší kusy látek.

Pro své charakteristické orientální vzory a barvy jsou vyhledávané tuniské šperky, často kompletně ručně vyráběné. Můžete si vybrat z náhrdelníků, náušnic, náramků a dalších doplňků.

Tunisko je jedním z největších výrobců kožených výrobků v severní Africe. Poctivě vyráběné tašky, peněženky, pásky a další kožené doplňky vám vydrží opravdu dlouho a mohou tak být vzpomínkou na dovolenou ještě za desítky let.

Lokální keramika je také velmi oblíbená. Můžete si zakoupit tradiční ručně malované a zdobené talíře, mísy, vázy a další předměty vyrobené ze speciální tuniské hlíny.

Tunisko je známé pro své aromatické koření, které se používá při přípravě tradičních jídel. Můžete si zakoupit tuniskou směs zvanou baharat, která obsahuje koriandr, kmín, skořici, kurkumu, muškátový oříšek a další koření nebo pikantní pastu harissa, sloužící pro přípravu tradičních tuniských jídel jako je kuskus.

Tunisko je jedním z největších producentů olivového oleje na světě. V nabídce je kvalitní místní olivový olej i olivy samotné (často marinované v bylinkách a koření).

Tunisko je také domovem pro mnoho vinařství a nabízí širokou škálu kvalitních vín. Mezi nejznámější patří odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon a Chardonnay.

Co ještě ochutnat?

Tunisko je známé pro své lahodné datle, které jsou sklízeny v oblasti Sahary. Jsou vynikající samotné, nebo mohou být použity jako přísada do různých tuniských sladkostí (např. makroudh) či jako základ pro likér s výraznou vůní orientálního koření nazývaný thibarine, který ale pro vaše chuťové pohárky bude asi příliš hořký. Zajímavější je tradiční tuniská pálenka boukha vyráběná z fíků (někdy se označuje jako “fíková brandy”), která se ovšem také jen těžko dá přirovnat k jinému alkoholu. Blíží se vodce nebo slivovici, oproti té je ale chuťově o něco méně výrazná a “slabší” (obsahuje do 40 % alkoholu). Pokud neholdujete alkoholu, ochutnejte místní mátový čaj.

Tip na zážitek

Velbloudi neodmyslitelně patří k arabské a berberské kultuře jako takové a v Tunisku je tedy najdete doslova na každém rohu. Byla by velká škoda toho nevyužít a nepodívat se na svět alespoň na chvíli z perspektivy velbloudího hřbetu, ať už jen během kratší projížďky, nebo rovnou několika dnů strávených s Berbery v poušti.

Tipy na hotely

Tento článek vznikl ve spolupráci s CK Blue Style.

foto: Shutterstock