Kypr je ostrov lásky, historie a krásných pláží opředený řadou bájí a legend

Kypr je třetí největší a nejlidnatější ostrov ve Středozemním moři bohatý nejen na překrásnou přírodu a historii, ale také na řadu bájí a legend, které se vážou k jeho vzniku a významným místům na ostrově. Leží poblíž Turecka a Řecka, ukrývá pozůstatky antických staveb, byzantské kostely i několik křižáckých pevností.

Podle pověsti právě zde vystoupila z mořské pěny bohyně lásky a krásy Afrodita, dodnes se tu proto nachází mnoho míst, která jsou jí zasvěcena (mezi nejznámější patří Afroditina pláž, Afroditiny lázně a Afroditina skála).

Obrovský plusem této oblíbené destinace je velmi dlouhá sezóna – na Kypru trvá od května až do poloviny listopadu. Celkově je Kypr jedinečným místem pro dovolenou, která spojuje historii, romantiku a relaxaci na krásných plážích.

Jeden ostrov, dvě země

Kypr je ve všech směrech rozdělen. Geograficky se řadí k Jihozápadní Asii, geopoliticky k Jihovýchodní Evropě. Ostrov samotný se dělí na dvě části, řeckou a tureckou. Můžete tak poznat dvě různé kultury a tradice. Kyperská republika neboli Jižní Kypr představuje část ostrova, kde žijí převážně řečtí Kypřané. Toto území patří do Evropské unie, takže ke vstupu do země postačí platný občanský průkaz. Oproti tomu severní část ostrova je samostatným státem s plným názvem Severokyperská turecká republika, který je uznáván pouze Tureckem a žijí zde hlavně turečtí Kypřané. Severní Kypr není součástí EU a k návštěvě této země proto potřebujete cestovní pas.

Severní Kypr

Klidnější část ostrova s hotelovými resorty s upravenými plážemi, ale i s panenskými plážemi, v jejichž okolí narazíte na divoké oslíky, zlaté lány polí, rozkvetlé louky. Pro tuto část ostrova je typická turecká kultura naroubovaná na pozůstatcích byzantské, řecké a benátské.

„Severní Kypr má nádherné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, což ocení, jak rodiny s malými dětmi, nebo naopak starší lidé. Zároveň je ale tato část Kypru přitažlivá i pro milovníky historie, nachází se tu spousta unikátních památek z dob, kdy ostrov okupovali Benátčané, tak i Turkové,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.


Na Severním Kypru…

  • potřebujete cestovní pas
  • je měnou turecká lira
  • se jezdí vlevo

Letovisko Kyrenia

Kyrenia neboli Girne se rozprostírá 23 km severně od hlavního města. Pláže tvoří jemný písek, přeplněné nejsou ani v hlavní sezóně. V městečku stojí mnoho historických budov, pozůstatky hradeb a středověkých věží, v úzkých uličkách najdete řadu kaváren, barů, restaurací a obchůdků. Místní trh nabízí čerstvé ovoce a zeleninu, rukodělné výrobky a netradiční suvenýry. Nejvýraznější stavbou je hrad, jehož základy pocházejí ze 7. století. Kyrenia je obklopená nádhernou přírodou, vhodnou pro pěší i cyklistické výlety.

Letovisko Bafra

Toto klidné letovisko, situované na výběžku Karpas, mnoho lidí označuje za nejkrásnější pobřežní oblast Severního Kypru. Vybudováno bylo teprve před několika lety, je moderní, luxusní a zaměřuje se zejména na náročnou klientelu. Je zde i golfové hřiště a několik kasin. Dlouhá písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře nadchne každého.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Kyrenia (Girne)

Již výše zmiňovaný romantický přístav plný kavárniček a restaurací s velkou dominantou. Hrad Kyrenia na východním konci starého přístavu byl postaven Benátčany v 16. století nad předchozím křižáckým opevněním.

Famagusta

Město s několika kostely a katedrálami. A také unikátní čtvrtí. Varosha je strašidelná postapokalyptická krása zakonzervovaná v čase, kdy došlo i k rozdělení ostrova. Dříve město sloužilo jako luxusní turistická destinace a oblíbené letovisko (rekreovali se zde mimo jiné Frank Sinatra, Marilyn Monroe nebo Elvis Presley), ale v roce 1974 bylo evakuováno v důsledku turecké invaze na ostrov. Po obsazení tureckou armádou byla Varosha uzavřena veřejnosti na téměř 50 let.

„Ve městě Famagusta najdete také křesťanské kláštery i katedrály přestavěné na mešity jako je například mešita Laly Mustafy Paši, což bývala kdysi katedrála svatého Mikuláše,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Nikósie

Hlavní město Nikósie, je rozděleno Zelenou linií na řeckou a tureckou část, nazývanou Severní Nikósie nebo také Lefkósie. Město rozhodně stojí za návštěvu, neboť se zde nacházejí historické památky, muzea, i řada dobrých restaurací, zábavních podniků, obchodů a tradičních manufaktur zabývajících se výrobou a zpracováním textilu, kůže, keramiky a jiných produktů. S CK Blue Style se můžete vypravit na prohlídku města.

Křižácké hrady

Hrad svatého Hilariona je jednou z nejznámějších historických památek na Kypru. Nachází se na úbočí pohoří Kyrenia a díky své poloze nabízí nádherný výhled na okolní krajinu a moře (při dobrém počasí až na pohoří Taurus). Návštěvníci mohou prozkoumat ruinu, která zahrnuje tři hlavní budovy a několik věží, nebo si prohlédnout vnitřek kaple, která se nachází uprostřed hradu.

Buffavento je středověký hrad, který se nachází na vrcholu kopce v nadmořské výšce přes 950 metrů nad mořem. Tento hrad byl vystavěn v 11. století na místě bývalé byzantské strážní věže a díky své strategické poloze sloužil jako obranná pevnost, později i jako vězení. Od 15. století, poté co by Kypr koupen Benátčany, chátrá. Přestože je nejméně zachovalý, stále zde můžete obdivovat dochované části obranných zdí, brány a další středověké architektonické prvky a z vrcholu se naskýtá úžasný výhled na okolní krajinu a pobřeží.

Pláže

Golden Beach

Když se dostanete na nejsevernější cíp ostrova (Bafra), přivítá vás slavná Zlatá pláž Karpas s kilometry zlatého písku. Podle mnohých je to nejkrásnější pláž ostrova.

Alagadi

Jednou z nejlepších veřejných pláží Severního Kypru je „želví pláž“ Alagadi, kde můžete v letní sezóně vidět líhnoucí se želvičky. Jemný tmavý písek láká k lenošení, v čisté a teplé vodě se při potápění můžete setkat s želvami. Nenajdete tu ale žádné zázemí, nezapomeňte tedy na vodu a občerstvení.

Tipy na hotely

Jižní Kypr

Jižní část Kypru obývají řečtí Kypřané, platí se tu eurem a můžete využívat mobilní data v rámci svého tarifu. Skvělou dovolenou zde prožijí rodiny, senioři, páry, jednotlivci i parta přátel.

„Jižní Kypr láká především na krásné pláže s křišťálově čistým azurovým mořem a historické památky, jako je archeologické naleziště Kourion, kde můžete obdivovat prastaré ruiny vil bohatých měšťanů, prastarou baziliku i amfiteátr,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style.


Na Jižním Kypru…

  • nepotřebujete cestovní pas (stačí občanský průkaz)
  • je měnou euro
  • se jezdí vpravo
  • můžete využívat mobilní data v rámci EU

Letovisko Ayia Napa

Rozlehlé letovisko Ayia Napa neboli Agia Napa se rozprostírá na jihovýchodě ostrova Kypr. Najdete zde řadu skvěle vybavených hotelů a nechybí ani aquapark. Navíc zdejší písčité pláže patří k nejlepším v celé Evropě!

Letovisko Protaras

Na východním pobřeží leží živé letovisko Protaras s krásnými plážemi a nabídkou vodních sportů. Další variantou volnočasového vyžití je jízda na koni či na kole. V okolí letoviska je i několik značených tras pro pěší turistiku.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Kourion

Kourion je bývalé antické město a dnes jedna z nejvýznamnějších a zároveň největší archeologická lokalita na Kypru. Z většiny původních staveb zbyly pouze základy, dórské sloupy a archeologické vykopávky, výjimkou je řecko-římské divadlo, které se celé zrestaurovalo a dodnes slouží původnímu účelu – konají se zde koncerty, představení a jiné kulturní akce.

Archeologický park Pafos

Archeologický park Pafos se nachází na západním pobřeží Kypru a je považován za jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na ostrově. Park je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí návštěvníkům úžasnou možnost prozkoumat pozůstatky antického města a jeho mnoha památek. Návštěvníci se mohou projít po starobylých uličkách a obdivovat zbytky domů, chrámů, divadel a hrobek, z nichž mnohé pocházejí z řeckého a římského období. Mezi nejznámější památky patří mozaiky z 2. století před naším letopočtem, které jsou chráněné pod přístřeškem v Dionýsově domě (původně vile pro bohaté obyvatele).

Původní řecké venkovní divadlo Odeón je datované do 4. století před naším letepočtem, na přelomu letopočtu bylo přestavěno Římany a dnes je nejzachovalejší památkou celého parku, kde se pravidelně konají kulturní akce.

Oblast Sea Caves

Jedinečné bílé útesy s překrásnými mořskými jeskyněmi, které jsou jakoby vytesané ve skalách ve výšce zhruba 10 metrů nad mořskou hladinou. Do některých jeskyní se můžete zajít pěšky podívat – od autobusu vede kamenitá turistická stezka až na vrchol útesu.

Pláže

Coral Bay

Nádherná pláž v široké uzavřené zátoce s velmi čistou vodou láká milovníky klidnější dovolené, avšak stále poblíž velkého města – Pafos odsud leží jen 12 km.

Nissi Beach

Živá městská pláž v letovisku Ayia Napa má nádherné okolí s malým ostrůvkem, ke kterému dojdete mělkou vodou. Okolí pláže je bohatě vybavené restauracemi, bary, obchody a lehátky s deštníky.

Petra tou Romiou

Afroditina pláž s ikonickou Afroditinou skálou možná není nejlepší na koupání kvůli velkým oblázkům, nicméně rozhodně patří k nejfotogeničtějším plážím v celém Středomoří.

Tipy na hotely

Co ochutnat na Kypru?

Kyperská kuchyně je plná vynikajících chutí a vůní. Zde jsou některá z místních jídel, která byste určitě měli ochutnat:

 • Halloumi – tradiční kyperský sýr, který je měkký a krémový, ale zároveň se dá grilovat nebo smažit.
 • Souvlaki – kusy grilovaného masa, obvykle skopového, podávané na špízu nebo v plackách s tzatziky a zeleninou.
 • Koupepia (nebo také Koupepia Yialantzi) je tradiční kyperský pokrm z rýže a mletého masa s kořením, obalovaný ve vinných listech. Na Kypru velmi oblíbené a typické jídlo, které se dá najít v mnoha restauracích a bývá i součástí kyperských rodinných oslav a svátků.
 • Gemista je oblíbené řecké jídlo, které najdete i na Kypru. Jedná se o plněné papriky nebo rajčata, naplněné směsí rýže, zeleniny a koření.
 • Sheftalia jsou tradiční kyperské špízy, které jsou vyrobeny z mletého masa (nejčastěji jehněčího) smíchaného s rýží, cibulí, petrželkou a kořením.
 • Kolokouthkia me ta afka jsou cukety s vejci, další kyperské tradiční jídlo.

Jaké koupit suvenýry na Kypru?

Kromě výše zmíněných lokálních produktů jako je halloumi nebo víno, je tradičním suvenýrem ochranné modré oko zvané též Nazar. Je to modré skleněné oko, které se tradičně používá jako ochrana před zlými silami a špatným osudem. Můžete ho koupit jako šperk, náramek nebo náhrdelník a je to skvělý způsob, jak si přivést kousek kyperské kultury domů.

Tento článek vznikl ve spolupráci s CK Blue Style.

foto: Shutterstock