Objevte ostrov věčného jara! Madeira je ideálním cílem pro dovolenou kdykoliv během roku

Madeira je portugalský ostrov, který se nachází v Atlantickém oceánu. Díky krásné přírodě přitahuje turisty z celého světa a je také známý jako “ostrov věčného jara”. Není se tedy co divit, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě, ideální zejména pro aktivní dovolenou. Ostrov nabízí bohatou síť turistických stezek různé náročnosti, takže si zde mohou užít procházky v přírodě jak zkušení turisté, tak i rodiny s dětmi. Madeira ale nezklame ani ty, kteří touží po příjemném odpočinku v přírodě či na pláži. Čeká na ně úchvatná příroda, zajímavé památky a skvělá gastronomie. A nesmíme zapomínat, že Madeira je vyhlášená výborným vínem, které se vyrábí z místních hroznů.

Díky celoročně mírnému klimatu je Madeira ideálním cílem pro dovolenou kdykoliv během roku. V létě si zde mohou turisté užít slunce a koupání na plážích, v zimě pak například turistiku a prohlídky historických památek. Vzhledem k tomu, že ostrov je součástí Portugalska, není nutné pro cestu na ostrov zvláštní vízum či jiné formality, stačí platný cestovní pas či občanský průkaz. Pokud hledáte unikátní kombinaci přírodních krás, bohaté historie a kultury, vynikající kuchyně a aktivního odpočinku, je Madeira tou pravou destinací pro vás.

Hlavní město Funchal

Největší město se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova a je centrem turistického ruchu na ostrově. Mezi nejvýznamnější památky Funchalu patří katedrála Sé, historicky zajímavé Staré město (Zona Velha) či úchvatná botanická zahrada (Jardim Botánico), kde můžete obdivovat exotické rostliny z celého světa a úchvatné výhledy na okolní krajinu a oceán.

Botanická zahrada je jednou z nejvýznamnějších atrakcí na ostrově Madeira. Nachází se na svahu nad městem Funchal a od svého založení v roce 1960 se stala domovem pro tisíce druhů rostlin z celého světa. Zahrada je rozdělena do několika sekcí, zahrnujících například tradiční lokální plodiny (granátové jablko, marakuja, papája, guáva a mnoho dalších, o kterých jste nejspíš ani v životě neslyšeli), sukulenty, exotické rostliny a tropickou vegetaci. Pro návštěvníky je zahrada otevřena denně a nabízí procházky po malebných cestičkách mezi kvetoucími rostlinami a vzácnými stromy. Navíc si mohou prohlédnout několik výstav a expozic, včetně výstavy orchidejí, kamenného muzea a malého akvária. Zahrada také nabízí úchvatné výhledy na město Funchal a pobřeží ostrova. Pro milovníky flory a přírodních krás je návštěva Jardim Botánico nezapomenutelným zážitkem.

„Ubytování doporučuji ve městě Funchal, zde můžete podnikat krásné procházky podél pláže a parků, podívat se do města, zajít na drink, na dobrou večeři, nebo vyjet lanovkou na Monte, kde se nachází dvě nádherné zahrady – Monte Tropical Garden a Botanická zahrada,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Městečko Monte

Monte je malebné městečko přístupné buď pomocí lanovky z centra Funchalu (což by si žádný návštěník neměl nechat ujít) nebo autem po úzkých serpentýnách. Je ideálním místem pro ty, kteří hledají klidné a příjemné prostředí, ale zároveň chtějí být v blízkosti hlavního města Madeiry a všech jeho atrakcí.

Monte bylo kdysi oblíbeným letoviskem pro šlechtu a bohaté obyvatele Madeiry, kteří si zde stavěli vily a letní sídla. Dnes se Monte stalo turistickou destinací, která je známá především díky svému krásnému kostelu, zámečku a botanické zahradě. Botanická zahrada Monte Palace Tropical Garden se nachází v krásném parku o rozloze více než 70000 m² a obsahuje mnoho vzácných druhů rostlin z celého světa, exotických zvířat a krásné fontány a sochy.

Pro turisty je Monte oblíbené také díky svému klidnému a romantickému prostředí. Městečko nabízí úchvatné výhledy na Funchal a okolní krajinu, mnoho turistických stezek a možnosti pro sportovní aktivity, jako je jízda na kole nebo na saních. Ano, na saních!

Sjezd na saních v proutěném koši (zvaný také “toboganning”) je tradiční aktivitou, kterou si návštěvníci městečka Monte mohou užít. Jedná se o adrenalinový zážitek, při kterém turisté sjíždějí úzké asfaltové uličky v proutěném koši. Tato zábava má kořeny v 19. století, kdy byly koše původně používány pro přepravu zboží z vrcholu kopce Monte do města Funchal. Později si tuto aktivitu oblíbili turisté, kteří se nechtěli spokojit pouze s výhledem z lanovky. Saně jsou taženy dvěma “Carreiros” v typických slaměných kloboucích za pomocí lan po asfaltových cestách až do města Funchal, přičemž rychlost místy dosahuje až 50 km/h, ale nebojte se – tato atrakce je bezpečná právě díky zkušeným průvodcům. Při sjezdu si můžete užít panoramatický výhled na ostrov a okolní přírodu, stejně jako pocit rychlosti a adrenalinu. Trasa má délku přibližně dva kilometry a doba jízdy je zhruba 10 minut. Toboganning si mohou užít jak dospělí, tak i děti a je to ideální způsob, jak poznat krásy tohoto ostrova z jiné perspektivy.

Město Porto Moniz

Městečko Porto Moniz, které se nachází na severozápadě ostrova, je známé především díky svým unikátním mořským bazénům. Přírodní bazénky jsou vyhloubené v lávových skalách a naplněné průzračnou mořskou vodou, k tomu přidejte úchvátný výhled na oceán. Některé bazény mají i tobogány a vodní atrakce pro děti, Porto Moniz je tak ideálním místem pro rodinný výlet.

Kromě bazénů nabízí Porto Moniz také další přírodní krásy, jako jsou útesy a malebné zátoky. Turisté se mohou projít po pobřeží a užívat si nádherný výhled na oceán a okolní krajinu.

V samotném městečku je možné navštívit také muzeum vína přibližující historii místního vinařství a tradičního způsobu produkce vína.

Pro Madeiru jsou také typické domečky ve tvaru písmene A, často v různých pastelových barvách, což dodává městům a vesnicím na ostrově jedinečnou atmosféru a kouzlo. Střecha má ale i praktický účel – chrání před deštěm a větrem.

„Krásny výhled na Madeiru budete mít z třetího nejvyššího vrcholu Madeiry Pico do Aireiro, kam se dá dojet právě autem. Navštivte také les Fanal, vesničku Santana, kde jsme mimo „áčkových“ domečků objevili také super motokárovou dráhu,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Levády

Levády byly vytvořeny v období počátků kolonizace ostrova Madeira ve 14. a 15. století, a dodnes jsou důležitou součástí místní krajiny i zemědělské produkce. Jde o uměle vybudované zavlažovací kanály nacházející se na úbočích hor a kopců ostrova, sloužící k zachycení a udržení vody pro zemědělské účely. Název vznikl z portugalského “levar”, což volně přeloženo znamená “přinášet”. Levády totiž přináší vodu do míst, kam by se jinak přirozeně nedostala.

Chodníčky vybudované podél levád měly původně sloužit jen jako udržovací platformy, nyní však umožňují i méně zkušeným turistům z celého světa proniknout až do srdce opravdové panenské divočiny.

Každá leváda má svůj název, který odpovídá oblasti, kudy prochází – na výchozím bodě každé levády se nachází informační tabule s názvem, obtížností a délkou daného úseku, takže turisté mohou snadno zjistit, kterou levádou chtějí jít a jak dlouhá a náročná trasa je čeká. Díky jasně označeným trasám a informačním tabulím tak turisté mohou snadno plánovat výlety podle svých možností a zájmů.

Například trasa levády 25 fontes měří tři až čtyři kilometry (“zkratka” má zhruba 800 metrů) a na jejím konci můžete vidět lagunu s více než 25 prameny (odtud jméno 25 fontes). V okolí laguny se nachází unikátní vavřínový les patřící od roku 1999 na seznam světového dědictví UNESCO.

Levády jsou vhodné pro turisty, kteří mají rádi procházky v přírodě a chtějí si užít krásnou krajinu Madeiry. Tyto stezky jsou obecně dobře udržované a jsou vhodné pro většinu turistů, i když některé z nich jsou náročnější. Mějte na paměti, že některé úseky mohou být úzké a kamenité, takže je důležité být opatrný a dodržovat bezpečnostní pokyny.

Nejhezčí levády Madeiry

  • Levada dos Balcões
  • Levada do Areeiro
  • Levada do Rei
  • Levada das 25 Fontes

Pláže

Ačkoli Madeira není klasickou plážovou destinací, i zde najdete jak písečné, tak i oblázkové pláže. Jsou přírodního i umělého původu, s klasickým žlutým, ale i černým pískem z všudypřítomného vulkanického materiálu.

Osobní tip na výlet:

„Doporučuji také návštěvu vesnice Porto da Cruz, kde se nachází rumérie. Uvidíte, jak se rumy vyrábějí, ochutnáte, můžete si je tady i koupit,“ dodává Lenka Pátek z CK Blue Style.

Tipy na hotely

Tip Lenky Pátek:

„Hotel Orca Praia leží ve svahu nad pláží přímo ve Funchalu. Výhled na moře si hosté užijí i z krásného, velkého bazénu. Kdo se chce hlavnímu městu vyhnout, ale nechce být daleko, tak je pro něj ideálním místem hotel Pestana Royal s krásným panoramatickým výhledem.“

Tento článek vznikl ve spolupráci s CK Blue Style.

foto: Shutterstock