Trojice tipů na letní dovolenou v Evropě: řecká Kréta, španělská Mallorca a italská Kalábrie

Právě teď je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou, proto přinášíme tři zajímavé tipy na jihu Evropy. Pokud hledáte doslova dokonalé místo, tak Kréta, Mallorca a Kalábrie jsou skvělými volbami. Každá z těchto destinací nabízí krásné pláže, historické památky, skvělé jídlo a mnoho dalšího.

Kréta

Kréta je největším ostrovem v Řecku a je jedním z nejoblíbenějších míst pro turisty z celého světa. Tento ostrov je plný krásných pláží s tyrkysovou vodou a bílým pískem, ale nabízí také mnoho historických památek jako jsou minojské paláce, ale i dochované benátské domy a benátské opevnění.

Chania je jedním z nejkrásnějších měst na ostrově a zároveň nejzápadnější částí Kréty vůbec. Návštěvníci zde najdou zlatavé pláže, zajímavé historické památky, překrásnou přírodu a typické krétské vesničky s autentickou atmosférou. Samotné město Chania, které kdysi bývalo hlavním městem ostrova, je naprosto kouzelné místo. Ve starobylé části města, z níž byl vyloučen skoro všechen provoz, se dochovaly benátské obytné domy i benátské opevnění. Ve 13. století totiž vládu nad Krétou převzali Benátčené, kteří tu vládli až do 16. století.

„Z Chanie můžete podnikat nádherné výlety třeba na krásnou růžovou pláž Elafonissi, které se přezdívá Krétský Karibik. Důvodem je neskutečně průzračné azurové moře. Zdejší pláž je navíc utvořená z rozdrcených růžových mušliček, je to nádherná podívaná,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Soutěska Samaria

Pokud chcete unikátní celodenní zážitek, doporučujeme výlet s CK Blue Style plný neuvěřitelných výhledů na přírodní krásy. Podél severního pobřeží Chanie dojedete přes Bílé hory do vesničky Omalos – výchozího bodu vaší 18 km dlouhé cesty nejdelší soutěskou v Evropě, která je součástí národního parku Samaria Gorge. Je to úchvatné místo s obrovskými skalními stěnami, malými říčkami, vodopády a krásnými rostlinami. Po cca šestihodinové túře dorazíte tímto rozmanitým terénem do malebné rybářské osady Agia Roumeli, kde bude dostatek času na občerstvení i relaxaci v průzračném Libyjském moři. Následuje zpáteční cesta trajektem do Chora Sfakion a autobusem do vašeho letoviska. Procházka soutěskou Samaria je jednou z nejpopulárnějších turistických aktivit na Krétě a nabízí nezapomenutelný zážitek a krásné výhledy na jedinečnou přírodu této oblasti.

Balos

Balos je nádherná pláž nacházející se nedaleko města Chania. Pláž je obklopená krásnou přírodou a je jednou z nejkrásnějších pláží na celé Krétě. Proslulá laguna a pláž Balos patří mezi nejnavštěvovanější a nejfotografovanější místa v celém Řecku. V její blízkosti se také nachází divukrásný a neobydlený – dříve pirátský – ostrov Gramvousa. Můžete se zde vypravit na benátskou pevnost s překrásným výhledem do okolí nebo se vykoupat v tyrkysovém moři.

Tip na hotel

„Naši klienti si v krétském regionu Chania mohou vybrat z několika komfortních hotelů. Jednou z variant je čtyřhvězdičkový hotel Bella Pais v letovisku Maleme. Svým hostům nabízí praktický koncept all inclusive, standardní a rodinné pokoje, bazén pro děti i dospělé, mini fitness, wi-fi na pokojích zdarma a oblázkovou pláž s pozvolným vstupem do Krétského moře,“ prozradila Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Mallorca

Největší ze španělských i Baleárských ostrovů je velice oblíbenou destinaci, protože na Mallorce panuje příjemné klima a ostrov nabízí pestré vyžití – nejen krásné pláže a čisté moře, ale také mnoho kulturních památek a aktivit pro všechny věkové kategorie. Na Mallorce si můžete užít adrenalinové sporty, jako je windsurfing, kitesurfing, nebo vodní lyžování, ale i cyklistiku, turistiku a golf. Je to zároveň i živé letovisko s bohatým nočním životem.

„Mallorca je ideální destinací nejen pro milovníky krásných pláží s azurovým mořem, ale i pro sportovce nebo ti, co rádi podnikají pěší túry. Další výhodou je její blízkost, na tento krásný ostrov se dostanete přímým letem už za 2,5 hodiny,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Místa, která musíte navštívit

Palma de Mallorca je hlavní město Mallorky a zároveň největší město na Baleárských ostrovech. Město je plné historických památek a kulturních atrakcí, jako je například katedrála La Seu, královský palác Almudaina nebo starobylé město s úzkými uličkami a krásnou architekturou. Nenechte si ujít ani náměstí Plaza Mayor, gotický hrad Bellver či dřevěný historický vláček do města Sóller.

Katedrála La Seu je nádhernou gotickou stavbou, která se pyšní jedinečnou architekturou a uměleckými díly. Východ slunce a západ slunce vytvářejí na této stavbě ohromující efekty, zejména v letních měsících, kdy slunce zapadá přímo za katedrálou. Během slunečního západu se katedrála zbarví do různých odstínů oranžové, červené a fialové barvy, což je skutečně nádherný pohled.

Manacor je druhé největší město na Mallorce a nachází se na východě ostrova. Je známé pro svou krásnou krajinu, malebná městečka v okolí a pro své bohaté kulturní dědictví, ale také jako rodiště tenisty Rafaela Nadala. Město je proslulé produkcí perel a výrobků z perel, což představuje významnou součást místního průmyslu. Mezi hlavní turistické atrakce patří krásné pláže v okolí a historické centrum města, kde mohou návštěvníci vidět mnoho krásných budov, kostelů a paláců. Manacor je také výchozím bodem pro návštěvu mnoha turistických atrakcí v okolí, včetně Cuevas del Drach alias Dračí jeskyně.

Dračí jeskyně je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí na Mallorce. Nachází se na východním pobřeží ostrova poblíž města Porto Cristo a tvoří ji rozlehlé podzemní jeskyně s mnoha krápníky a podzemní jezero, které je považováno za jedno z největších na světě. Návštěvníci si mohou vychutnat nejen krásy jeskyně, ale také hudební představení na jezeře, kde mohou slyšet hudbu doprovázenou světelnými efekty.

Tipy na hotely

  • Hotel Mix Peymar 3*  (pro rodiny s dětmi) – koncept ALL inclusive v klidném letovisku S’illot přímo na nádherné pláži
  • Hotel Inner Rupit v živém letovisku Cala d’Or (adults only – ubytovává hosty starší 18 let) – restaurace a bary v bezprostřední blízkosti

Kalábrie

Kalábrie se nachází v nejjižnější části Apeninského poloostrova, na pobřeží Tyrhénského a Jónského moře. Ne nadarmo bývá označována jako perla jižní Itálie. Jedná se o velice pohodovou destinaci, která nabízí všemožné vyžití – od opalování na pláži přes vodní i suchozemské sporty po úžasnou kulturu tvořenou nejen památkami, ale i gastronomií. Kalábrie je region známý svou krásnou krajinou, historickými památkami a jedinečnou kuchyní. Návštěvníci se mohou těšit na malebná pobřežní městečka s krásnými plážemi a tyrkysově modrou vodou, jako například Tropea, Pizzo nebo Scilla.

Místa, která musíte navštívit

Tropea patří k nejmalebnějším kalábrijským městům. Staré město je vybudováno na skalnatých útesech, pod kterými se rozkládají krásné písčité pláže. CK Blue Style má pro vás opět připraven pestrý výlet. Uvidíte kostel Santuario di Santa Maria dell‘Isola, který je vybudovaný na velké skále v moři před městem. Můžete se těšit na prohlídku Aragonského hradu, kde byl uvězněn a popraven Gioacchino Murat, švagr Napoleona. Dále navštívíte Muzeum moře a kostel Piedigrotta (vstup není zahrnut v ceně), který je vybudovaný ve skále. Poté zamíříte do centra města Pizzo, které je známé pro výrobu domácí zmrzliny. V historickém obchodě Belvedere ochutnáte proslulé Tartufo (lanýž). Nejedná se však o houbu, ale o typickou zmrzlinu, dezert, který pochází přímo z Pizza.

Pomyslnou třešničkou na dortu je plavba na nedaleké Liparské ostrovy. Skupina sedmi krásných a rozmanitých ostrovů je zcela právem na seznamu světového dědictví UNESCO. Jejich sopečný původ na nich zanechal zcela jistě okouzlující prvky – písčité pláže s černým pískem, doutnající krátery, skalnaté pobřeží a překrásnou krajinu.

Tipy na hotely

  • Hotel Club Magic Life Calabria – multigenerační hotel pro celé rodiny, aquapark pro děti, cesta na pláž vede přes piniový háj
  • Voi Floriana Resort – krásná pláž s jemným pískem přímo u hotelu, cesta k ní vede promenádou přes eukalyptovou zahradu

Tento článek vznikl ve spolupráci s CK Blue Style.

foto: Shutterstock