Buďte mezi prvními a objevte zcela nové egyptské letovisko Marsa Matrouh u Středozemního moře

Chcete zažít tak trochu jiný Egypt? Být mezi prvními návštěvníky nové destinace ve zcela novém resortu? Pak právě vám je určeno letovisko Marsa Matrouh na severu země, které dosud bylo určené jen Egypťanům.

Co byste měli vědět o Marsa Matrouh?

Ve starověkém Egyptě a za vlády Alexandra Velikého byla Marsa Matrouh známá jako Amunie. Dnes je turistickou destinací lákající na pláže podél zátoky Almaza Bay, kde stojí několik luxusních hotelů se skvělým servisem.

Narozdíl od známější Hurghady je Marsa Matrouh vyloženě letní destinací, kam se létá od června do začátku října. I z těchto důvodů doporučujeme udělat si rezervaci zájezdu co nejdříve.

Nespornou výhodou právě oproti Hurhadě nebo Marsa Alam je doba letu. Do Marsa Matrouh letíte pouhé tři hodiny, což je o hodinu a půl méně, než do dalších zmiňovaných letovisek. A ruku na srdce – to je zhruba stejný čas, za který se reálně dostanete autem z Prahy do Brna.

Mezinárodní letiště El Alamein bylo otevřeno teprve před pár měsíci, konkrétně v srpnu 2022. Až letos v březnu ale přivítá první pravidelné linky a vy tak můžete být opravdu mezi prvními hosty krásného nového resortu.

Slavné město s letištěm a pestrou historií se rozkládá při pobřeží mezi městy Marsa Matrouh a Alexandrie. Během druhé světové války se zde odehrály dvě významné bitvy, které dodnes připomínají velké hřbitovy ve městě. Navštívit můžete i muzeum, jež podtrhuje důležitost zdejších bitev. V současnosti je El Alamein především turistickým letoviskem, lákajícím na nádherné počasí a krásné pláže v celkové délce 11 km. Nejvíce obchodů, restaurací a hotelů je soustředěno v okolí přístavu.

Letiště obsluhuje severní pobřeží Egypta a stane se novou bránou do některých z nejluxusnějších a nejoblíbenějších letních destinací Egypta. Zájezdy nově nabízí CK Blue Style a aktuálně se létá do dvou letovisek Marsa Matrouh a El Alamein vždy v pondělí a ve čtvrtek na palubě Smartwings. V Marsa Matrouh najdete krásné pláže, komfortní hotelové komplexy, klid a pohodu. Nejsou zde davy turistů, neboť se jedná o zatím málo objevenou destinaci.

„Marsa Matrouh je naprosto jedinečnou egyptskou destinací s nádhernými plážemi s jemným bílým pískem a neuvěřitelně tyrkysovou barvou moře, kde si budete připadat jako v Karibiku,“ říká obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek.

Jaké výlety a zážitky si nenechat ujít?

Obrovským lákadlem je výlet do saharské oázy Síwa, která je pravým opakem vyprahlé pouště. Síwa díky množství datlových palem a olivovníků oplývá zelení a jsou zde úchvatná tyrkysová solná jezírka, která jsou mnohonásobně slanější než Mrtvé moře.

Oáza Síwa se nachází nedaleko hranic s Libyí a je 80 kilometrů dlouhá a 20 kilometrů široká. Je to jedna z nejizolovanějších oáz v Egyptě obklopena Libyjskou pouští. Saharská Oáza Síwa byla osídlena již od pravěku a její historie sahá až do doby faraonů, proto je k vidění mnoho archeologických památek.

Mezi nejznámější patří Kleopatřiny lázně – přírodní horký pramen, o němž se traduje, že se v něm koupala slavná panovnice Egypta Kleopatra, kterou tam mohl doprovázet jak císař Julius Caesar, tak generál Marcus Antonius.

Dominantou Síwy je Hora mrtvých s množstvím starobylých hrobek se zachovanými reliéfy a hieroglyfickými nápisy v jasných, původních barvách – některé i se jmény majitelů. Jedno z nejvýznamnějších pohřebních míst, pocházející ze 7. století před naším letopočtem. Na tomto místě najdete do skály vytesané hrobky ve specifickém faraonském stylu, kam byli pohřbíváni bohatí členové řecké komunity podle egyptských obřadů.

Další významnou dominantou je pevnost Šálí postavená ve 13. století na vrcholu kopce, aby sloužila jako obrana proti invazím. Pevnost byla postavena ze slunečních kamenů a hliněných cihel a byla obklopena mohutnými zdmi s věžemi a bránami. Její strategická poloha umožňovala výhled do okolí a ochranu před útoky. Pevnost měla také vlastní zdroj vody kvůli možnosti přežití obyvatel pevnosti v případě obléhání.

Pevnost Šálí byla obydlena po mnoho století a byla důležitým centrem oázy Síwa. V pevnosti se nacházely obytné domy, mešita a trh, které sloužily jako základní infrastruktura pro místní obyvatelstvo i místo setkávání místních obyvatel.

V roce 1926 byla Šálí těžce poškozena při silných deštích a část zdi se zřítila. Několik let poté bylo rozhodnuto pevnost opustit a postavit nové obytné domy na úpatí kopce. Dnes jsou z pevnosti Šálí zachovány pouze zbytky zdí a věží, ale i přesto zůstává významnou historickou památkou a turistickou atrakcí v oáze Síwa. CK Blue Style nabízí do oázy Síwa organizované výlety.

Nový Alamein je neopakovatelným výletem pro milovníky novodobější historie. Jméno Alamein pochází z druhé světové války, konkrétně z bitvy u El Alameinu v roce 1942, kdy britské síly porazily německá vojska. Tento region byl v průběhu války velmi důležitým strategickým bodem, protože ovládnutí tohoto území umožňovalo kontrolovat cestu k Suezskému průplavu.

Pokud využijete organizovaný výlet s CK Blue Style, vyjedete z hotelu již v ranních hodinách, navštívíte vojenské muzeum připomínající druhou světovou válku v Egyptě, německý a italský hřbitov Battlefield Cemetery a kolem poledne vás čeká odjezd zpět na hotel.

El Alamein ale není jen válečná historie, dnes je to i hezké letovisko s krásnými plážemi a komfortními hotely.

Nezapomenutelným zážitkem je jistě i návštěva Alexandrie, kde si prohlédnete knihovnu, Alexandrijské národní muzeum a také Citadelu Qaitbay. CK Blue Style vám opět nabídne pohodlný jednodenní výlet.

Alexandrie je druhé největší město v Egyptě, založené v roce 332 př. n. l. Alexandrem Velikým, které se během své historie stalo důležitým kulturním a obchodním centrem v oblasti.

V Alexandrii se nachází mnoho historických památek, mj. Citadela Qaitbay, která byla postavena na místě, kde dříve stála starověká Alexandrijská věž, a kde se dnes nachází muzeum.

Alexandrijská knihovna byla založena ve 3. století před naším letopočtem za vlády ptolemaiovských králů a měla sloužit jako centrum pro uchovávání, studium a kopírování všech známých literárních děl své doby. Knihovna byla umístěna v obrovské budově se třemi patry a obsahovala více než 700000 svitků s literárními a vědeckými díly, včetně děl Platóna, Aristotela, Homéra, Ptolemaia a dalších významných autorů. Knihovna také sloužila jako místo setkávání pro vědce, filozofy a literáty a byla symbolem intelektuálního a kulturního bohatství Alexandrie. Bohužel, knihovna byla zničena a mnoho důležitých svitků a dalších děl bylo ztraceno (existuje několik teorií o tom, co způsobilo zničení knihovny – včetně požáru či útoků cizích vojsk). V roce 2002 byla otevřena nová Alexandrijská knihovna, která se snaží navázat na tradice původní knihovny a podpořit vzdělání a výzkum v Egyptě a celém světě. Nová knihovna obsahuje více než 8 milionů knih a je důležitým centrem vzdělávání, výzkumu a kulturního dialogu v regionu.

Tipy na hotely

Ke skvělé dovolené patří i prvotřídní ubytování, o které není v Marsa Matrouh nouze. Jsou zde menší i větší resorty se stravováním all inclusive, které potěší i náročné cestovatele.

Další info: https://www.blue-style.cz/egypt/marsa-matrouh

Tento článek vznikl ve spolupráci s CK Blue Style.

foto: Shutterstock